Kościół Św. Piotra i Pawła

Pierwsza pucka świątynia mogła powstać w połowie XIII wieku, a niewielkie pozostałości fundamentów tej budowli znajdują się w nawie głównej obecnego kościoła. W 1385 roku, wielki mistrz zakonu krzyżackiego Konrad Zöllner von Rottenstein nadał istniejący już kościół wraz z całą parafią cysterkom z Żarnowca. Na przełomie XIV/XV wieku, wybudowano wieżę na której do dzisiaj znajduje się dzwon zegarowy. Po wojnie 13 - letniej świątynia uległa zniszczeniu. W końcu XV wieku, powstała trójnawowa świątynia z dwunastodzielnym szczytem. Kościół jest wybudowany głównie z czerwonej cegły z fragmentami ciosów granitowych.

Na uwagę zasługuje kaplica Wejherów z końca XVI wieku. Inne ciekawsze zabytki to gotyckie lichtarze z brązu, pacyfikał i wielka monstrancja.

W Kościele Św. Piotra i Pawła od pewnego czasu, raz w roku ma miejsce Morska Pielgrzymka Rybaków. Udekorowane łodzie rybackie po mszy porannej w Kuźnicy dopływają do pobliskiego portu rybackiego w Pucku.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Trójnawowa świątynia, wybudowana z granitu i czerwonej cegły pod koniec XV stulecia na miejscu XIII-wiecznego kościoła, który został niemal doszczętnie zniszczony w trakcie wojny 13-letniej. Pucki kościół charakteryzuje się dwunastodzielnym szczytem. Warto zobaczyć także na cenne brązowe, gotyckie lichtarze, kaplicę Wejherów (XVI w.), monstrancję czy pacyfikał.

KM Studio może wykonać film z Kościóła Św. Piotra i Pawła kamerzysta Wrocław

Komentarze (0)

Dodaj komentarz