Pomnik Poległych Stoczniowców

Uważany jest za najważniejsze miejsce pamięci w Gdańsku. Poświęcony jest stoczniowcom, którzy zginęli podczas zamieszek w grudniu 1970 r., zabici przez żołnierzy i milicjantów. Jego budowa była jednym z 21 postulatów ogłoszonych 17 sierpnia 1980 przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, wywieszonych na bramie Stoczni Gdańskiej (spis 21 postulatów MKS został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata).

Znajdujący się przed Stocznią Gdańską Pomnik Poległych Stoczniowców odsłonięty 16 grudnia 1980 r. składa się z 3 wysokich na 42 m, połączonych ze sobą kamiennych krzyży, na których zawieszone są ogromne kotwice. W jego dolnej części widnieje płaskorzeźba, na której odczytać można fragment wiersza Czesława Miłosza "Który skrzywdziłeś" oraz daty dramatycznych wydarzeń: 1956, 1970, 1980 oraz 1981.

Hołd składali pod pomnikiem politycy z całego świata, a także papież Jan Paweł II. Chylą przed nim czoła wszystkie oficjalne delegacje odwiedzające Gdańsk.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Trzy przenikające się wzajemnie krzyże, wysokie na ponad 40 metrów. Poświęcone strajkującym w 1970 roku stoczniowcom i pozostałym demonstrantom, którzy zginęli w zamieszkach w Gdańsku i innych miastach Polski. Postawienie godnego pomnika zabitym przez milicję i wojsko ludowe było jednym ze słynnych 21 postulatów robotników protestujących w sierpniu 1980 r.

Uwiecznić na wideo Pomnik Poległych Stoczniowców umie świetnie firma KM Studio kamerzysta na wesele Wrocław

Komentarze (0)
Dodaj komentarz