Stary Rynek

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Miejsce tętniące życiem i historią. Niegdyś rynek był zdecydowanie istotniejszym niż współcześnie ośrodkiem handlu i kultury w mieście. Co wcale nie znaczy, że w centrum Pucka w ogóle nie ma różnych sklepów, stoisk czy artystów prezentujących swoje umiejętności i dzieła szerokiej publiczności - relacje sprzed wieków pozwalają stwierdzić, że jest ich zdecydowanie mniej niż w późnym średniowieczu.

Układ uliczek na Starym Rynku w Pucku powstał najprawdopodobniej na przełomie XIV i XV stulecia. I przetrwał aż do dziś, pomimo kolejnych zmian w architekturze miasta i realizacji śmiałych projektów urbanistycznych. Jego niezwykłą atmosferę tworzą przede wszystkim kamieniczki wybudowane w XVIII i XIX wieku, często już zabytkowe. W jednej z nich mieści się oddział Muzeum Ziemi Puckiej.

Spośród wielu budynków, ewidentnie wzorowanych na kamienicach mieszczańskich w Gdańsku, wyróżnia się ratusz. Stawiano go w latach 1863-65, według projektu autorstwa niejakiego Blaurocka. Architekt z Wejherowa stworzył przysadzistą, neogotycką konstrukcję z czerwonej cegły, która zastąpiła magistrat doszczętnie zniszczony w pożarze. U zachodniego szczytu umieszczono kartusz z rzeźbionym herbem Pucka. Na ratuszu umieszczono jeszcze tablice pamiątkowe, przypominające o najważniejszych wydarzeniach z dziejach miasta - w tym wsparcia Kaszubów w odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego. Warto jeszcze zobaczyć górujący nad rynkiem kościół parafialny św. Piotra i Pawła.

W 2011 r. zakończyły się prace rewitalizacyjne na Starym Rynku. Od tego czasu mieszkańcy i turyści cieszą się z wyremontowanych uliczek, odrestaurowanych w większości elewacji, nowych ławeczek, latarni, tablic informujących o najciekawszych atrakcjach w mieście czy podświetlanej, płaskiej fontanny w kształcie łodzi. Latem rynek gości wiele imprez plenerowych o kulturalnym bądź rozrywkowym charakterze. Natomiast zimą uruchamiane jest sztuczne lodowisko. Miejsca na tafli starcza dla niespełna 50 osób jednocześnie

Mini przewodnik

Ścisłe centrum Pucka, w którym jedyny w swoim rodzaju klimat miejscowości jest najlepiej wyczuwalny. Układ urbanistyczny uliczek zachował się jeszcze z czasów średniowiecza, a większość zabudowy pochodzi z XVIII i XIX wieku. Wiele zabytkowych budynków wzorowano na mieszczańskich kamienicach w Gdańsku. Na ich tle wyróżnia się neogotycki ratusz z 1865 roku.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja